„Harmónia” Egyesített Szociális Intézmény Ápoló- Gondozó Otthona Tiborszállás, rövid bemutatása


Tiborszállás község a megye délkeleti részén a román határ közelében helyezkedik el. Az intézmény a község külterületén, a megyeszékhelytől 70 km-re, Nyírbátor és Mátészalka városoktól egyaránt 20 km-re található. Vasútvonalon jól megközelíthető.
Az otthonban 4 különálló épületben történik az időskorúak ellátása, lakóépületenként más és más ellátási formát biztosítva az ott élők számára.
A főépület 1929-ben épült, gróf Károlyi Gyula családi kastélyaként. Az államosítást követően erdőgazdasági kezelésbe került, 1985-től működik időskorúak szociális otthonaként.
Az intézmény alaptevékenysége az, hogy rászoruló időskorú személyek számára tartós bentlakásos szakosított intézményi elhelyezést biztosít 40 férőhelyen. 25 férőhelyen emelt szintű ellátást, 30 férőhelyen demens ellátás, 5 férőhelyen pedig átmeneti gondozóházi elhelyezést nyújt ideiglenes jelleggel ellátásra szoruló időskorú személyek részére. Erre az elhelyezési formára beutaló határozat nélkül, az igénylő és az intézmény közötti megállapodás alapján kerül sor. A megállapodás tartalmazza az átmeneti elhelyezés pontos időtartamát, a nyújtott szolgáltatásokat és az ellátásért fizetendő térítési díjat.

A főépületben 16 db 2-3-4 ágyas lakószoba található, s itt került kialakításra a konyha, ebédlő, a társalgó, a mozgásszervi rehabilitáció céljára kialakított fizikoterápiás helyiség és az egészségügyi ellátást szolgáló orvosi szoba is. A kastélyt szépen gondozott, árnyas park veszi körül, ami ideális környezetet biztosít a szabadban való sétára, pihenésre.
A lakók ellátását jól felkészült, szakmailag magasan képzett ápoló személyzet biztosítja. Az élelmezés mind mennyiségében, mind minőségében igen jó, házias, természetesen a betegségcsoportoknak megfelelő.
Az otthonban kiemelt figyelmet fordítanak a lakók mentális egészségének fenntartására és megőrzésére is, ezért a napi rendszerességgel szervezett kulturális és különböző hobbi jellegű foglalkozások mellett (újságolvasás, felolvasás, szépirodalmi könyvek kölcsönzése, kézimunkázás, dalkör, irodalmi kör, stb.) évente műveltségi vetélkedőket, KI MIT TUD-ot, jelmezbemutatót, vallástörténeti-, egészségügyi-, a testi és szellemi frissesség megőrzését és fenntartását, szolgáló előadásokat szerveznek.
A családmodell-szerű gondozás során megpróbálják a valódi családot pótolni, és nagy súlyt fektetnek a meglévő családi kapcsolatok fenntartására, ápolására.

A főépülettől mintegy 100 m távolságra helyezkedik el különálló egységként a másik három lakóépület, ugyancsak szép, falusi portára emlékeztető környezetben (gémeskút, galambdúc, szőlőlugas, gyümölcsös-, zöldségeskert, stb.).
Az emelt szintű ellátást nyújtó épületben 12 db 1, illetve 2 ágyas, fürdőszobás apartman áll az időskorúak rendelkezésére. Az emelt szintű részleg ugyanúgy teljes körű ápolást, gondozást, de ezen túl igény szerinti elkülönülési lehetőséget, csendet, nyugalmat is biztosít.
A harmadik lakóépület az átmeneti elhelyezést nyújtó ellátási forma biztosítására szolgál. A rendelkezésre álló 2 és 4 ágyas szobákban - előzetes egyeztetés alapján - olyan időskorúak nyernek átmenetileg elhelyezést, akiknek az ápolása, gondozása családjukban átmenetileg nem megoldható, vagy szociális otthoni elhelyezésre várakoznak és addig ellátásuk egyéb módon nem biztosítható.

Az otthonban működik egy úgynevezett egészségügyi csoport, melynek feladata, hogy tagjai biztosítják az orvosi szakorvosi ellátást, ápolást, és gondozást, valamint a szükséges gyógyszerekkel és gyógyászati segédeszközökkel történő ellátást. Feladatához tartozik a gondozottak fogadása, áthelyezése, a gondozás megszüntetésének előkészítése, valamint a gondozottak rendeletben, jogszabályokban és házirendben meghatározott teljes körű ellátása.
A mentálhigiénés csoport feladata a gondozottak interperszonális kapcsolatrendszerének alakítása, pszichés gondozás, foglalkoztatások, módszertani feladatok végzése. Mindezek mellett ők látják el a lakók érdekvédelmének biztosítását, a betegek kórházi látogatásának megszervezését, halálozás esetén a végtisztesség feladatainak ellátását, hagyatéki eljárás előkészítését.